Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

 

Çocuklarda tuvalet eğitimi oldukça önemli bir meseledir. Ne zaman verilmeye başlanacağından, eğitimin nasıl olması gerektiğine kadar pek çok sorun anne-babaların aklını kurcalamaktadır.

 

 Çocuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilmelidir?

 

Öncelikle eğitime başlanacağı zaman çocuğun ve eğitimi verecek kişi ya da kişilerin buna hazır olması gerekmektedir. Çocuk için hazır olmak demek, çocuğun fizyolojik açıdan eğitim için yeterince gelişmiş olması ve psikolojik açıdan da uygun durumda olması anlamına gelmektedir. Kimi zaman ailelerde yaşanan tartışmalar, boşanma durumları gibi sebeplerle bebeklerde tuvalet eğitimi de sekteye uğrayabilmektedir. Dolayısıyla hem aile hem de çocuk eğitim için hazır olmalıdır. Bütün bunlar düşünüldüğünde bebeklerde tuvalet eğitimi 24-36 ay civarında başlayabilmektedir.

 

 Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

 

Unutulmaması gereken ilk unsur sabırdır. Bütün çocuklarda tuvalet eğitimi eşit sürede neticelenmeyebilir. Bunun için aceleci olmamak gerekmektedir. Bu yaş grubundaki çocuklar artık söyleneni anlayabilmektedirler. Ancak yine de onlara kısa ve net komutlar verilmesi çok daha iyi sonuç verecektir. Bunun yanında çocuğa eğitim için motive olmasını sağlayacak bazı hediyeler verilerek ödüllendirmeler yapılabilir.

 

Ayrıca çocuk ile beraber iç çamaşırı seçilmesi, tuvaletini yaparken sevdiği bir oyuncağın eline verilmesi olumlu sonuçlar doğurabilir. Çocuk tuvaletinin geldiğini ebeveynine söylemesi konusunda da cesaretlendirilmelidir. Ardından tuvaletini yaptığı takdirde ebeveyn mutluluğunu çocuğa göstermeli, onu takdir ettiğini hissettirmelidir. Bunun yanında çocuk gündüz saatlerinde eğitime cevap verse bile geceleri bezle destek olunabilir. Çocuklarda tuvalet eğitimi sırasında kesinlikle sert davranılmamalıdır. Ancak tamamen umursamaz bir tavır da takınılmamalıdır. Çünkü Freud’a göre eğitim döneminde anne-babanın takınacağı tutum çocuğun ileriki yaşamında bile etkili olacaktır.

hakkında Bebekler Ve Çocuklar

Kontrol et

Tüp Bebek Nasıl Yapılır

Tüp Bebek Nasıl Yapılır

IVF yani tüp bebek yöntemi, çocuk sahibi olamayan çiftler için uygun uzun süreli destekli bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir