saç dökülmesi nedenleri

Saç dökülmesinin nedenleri

Bilindiği gibi vücudumuzda kafamızın üzerinde bulunan kıllara saç adı verilir. Saçlarımız diğer kıllara göre daha uzundur ve çok daha hızlı uzar. Saçlarımızdan bazıları uzama evresini tamamlayarak duraksama evresine girer yani daha fazla uzamaz. Bazen de bazıları dökülür ve yerine yenileri çıkmaya başlar.

 

Genelde saçlarımız dökülür. Bu aslında normal bir durum olmakla beraber tabi ki her şeyin bir sınırı olduğu gibi bununda bir sınırı vardır. Bu sınır kabaca günde 50-100 tel arasında ise normal kabul edilir. ,Fakat çok daha fazla sayıya ulaştığında ve gözle görülebilecek boyuta geldiğinde orada iş değişmektedir ve anormal bir durum olduğu ortadadır.

 

Saç dökülmesinin nedenleriBu durum aşırı saç dökülmesine girer. Ayrıca saç tellerimizde incelme gördüğümüzde ya da saç köklerimizde zayıflık hissettiğimizde mutlaka bu konuda uzman bir hekime başvurmamız gerekir. Aslında basit gibi görünen bu olay ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.

 

           Saç dökülmesinin nedenleri oldukça fazladır. Ama genel olarak nedenleri hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Genetik saç dökülmeleri, aslında en çok bu sebepten dolayı saç dökülmelerinin olduğu düşünülüyor. Ve bu kalıtıma sahip olan erkeklerde, belli bir yaştan itibaren kellik sorunları ortaya çıkıyor. Bu kalıtıma sahip kadınlarda ise kellik görülmüyor ancak saçlarda azalma durumu ortaya çıkabiliyor.

Saç dökülmesinin nedenleri arasında saç kıran

Bu genetik bir durum olduğu için her insanda bu şekilde olmayabiliyor. Bir diğer olasılık ise sağlıksız olan kozmetik, şampuan, saç boyası gibi ürünlerin kullanımında kaynaklı olabiliyor. Kullandığımız tarak bile bu durumu etkileyebiliyor, bize tavsiye edilen ise fırça yerine geniş ağızlı tarakların kullanılmasıdır. Kafada geniş, yuvarlak şekilde boşluklar oluşan bu tip saç dökülmesinin adı Alopesi Areta dır. Halk arasında buna saç kıran denir fakat saç dökülmesinin nedenleri arasında gösterilir sadece saç kıran bölgesel bölgesel dökülür.

 

Her yaşta görülebilen bu durumun nedeni ise tam olarak bilinmemektedir. Doğum sonrasında aşırı saç dökülmesi görülebiliyor. Bazı ilaçların yan etkileri saç dökülmesine neden olabiliyor. Yine aynı şekilde kanser tedavilerinde bu durum geçici olarak ortaya çıkabiliyor. Saç dökülmesi kimi zaman beslenmeyle de alakalı olabiliyor. Yeteri kadar protein almadığımızda vücudumuz proteini saklayabilmek için saçları duraksama dönemine sokarak saç kaybına neden olabiliyor.

 

Demir eksikliğinde de aynı durum görülebiliyor. Ve bütün bunlara artı olarak psikolojik durumlardan kaynaklanabildiğini ayrıca stres kaynaklı olabildiğini de unutmamamız gerekir. Belki de bizim bilmediğimiz daha birçok neden vardır bilinenler genel olarak bunlardır. Eğer böyle bir sorunla karşı karşıya kalırsak bu nedenlerden birinden kaynaklandığını unutmamalıyız. Ve her ihtimale karşı en doğrusu bir uzmana danışmak olacaktır. Bebek yazılarımızı okumak için tıklayabilirsiniz

hakkında Bebekler Ve Çocuklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir