Kadınsız bir dünya nasıl olur?

Kadınsız bir dünya nasıl olur?

 

Kadın; yani diğer anlamı ile söylemek gerekirse dişi ve doğurgan varlık! Dünyaya erkeklerden bambaşka bir gözle bakar kadın. Çocuk yetiştirir, evi çekip çevirir, tarlada, bağda, bahçede gıkını bile çıkartmadan çalışır.

 

Binlerce yıldır erkeğin yanında olmuş fakat buna rağmen hak ettiği değeri bir türlü görememiştir. Zaman zaman aşağılanmış, horlanmış, itilip kakılmıştır hem de cennetten birlikte çıktığı eşi olan erkek tarafından. Aslında bunda kadınında payı yok sayılmaz. Neticede çocuk yetiştirmek ataerkil toplumda kadının payına düştüğünden kadın olarak kendisine dair tam bir bilinç sağlayabilmiş değil. Çocukluğundan itibaren daima ikinci plana atılmış, bedensel ve psikolojik şiddete maruz kalmış, zaman zaman karşı cins tarafından tacize uğramış, törelere kurban edilmiş, hakları yeterince savunulmamıştır. Bu yüz yılda bile hala büyük bir mücadele vermektedir.

 

            Kadınsız bir dünya nasıl olur?

Sorusuna verilecek birçok cevap bulabiliriz. Bunların içinde en önemli olanı kadın olmadan neslin üremesi şuan için olanaksız. Bunun yanı sıra Toprak ana, tabiat ana, ana vatan gibi şeylerde analıkla tasvir edilir. Bu bereketin, doğurganlığın, zarafetin, şefkatin, timsali olmasının bir göstergesidir.

 

Kadın girdiği her ortama neşe ve mutluluk getiren, çabuk kırılsa da umudunu yitirmeden kendisi ve ailesi için sürekli mücadele eden mükemmel ötesi bir varlıktır. Dünde böyleydi bugünde bu durum böyle. Bunca çektiği sıkıntıya rağmen dünya döndükçe kadın, doğasından gelen içgüdülerinin gereğini yapacak ve her şeyiyle dünyayı daha yaşanır bir hale getirmek için uğraşıp duracaktır.

 

Çoğu erkek ise kendisini doğuran da bir dişi olmasına rağmen ne tuhaftır ki, bu kırılgan hassas ve kendisine Allah’ın emaneti olan varlığı sürekli horlama eğilimindedir. Gerçi eskiden olduğu gibi bir kadın mutlaka erkek çocuk doğurmalı anne olmalı gibi yanlış bir anlayış, kuma getirme vb. Şeyler günümüzde oldukça azalmıştır. Fakat kadının işi hala çok zor.

 

Şuan okula giderek eğitim almasıyla birlikte kendi haklarının bilincine varmakta ve birçok alanda en az erkekler kadar başarı göstermektedir. Yine de zaman zaman hala ikinci sınıf varlık muamelesi gördüğü de olmaktadır. Dünyanın birçok yerinde belli başlı şeylerde öncelik genellikle erkeğe verilmiştir. Kadın iki misli çalışmak kendisini ispat edebilmek için büyük güç sarf etmek durumundadır. Geçmişte saçı uzun aklı kısa, eksik etek gibi birçok söz kendisine yakıştırılmıştır. Toplumda genellikle ikinci plandadır ve çok da fazla hak ettiği saygıyı göremez.

 

Erkek; fiziksel olarak kadından güçlüdür, fakat ruhen kendisini mutlu edecek bir dişiyi mutlaka arzulayacaktır. Bundan dolayı kadın, erkeği olmadan erkek de, kadını olmadan kesinlikle mutlu olamayacaklardır. Demem o ki, kadınsız bir dünya olmazdı.

hakkında Bebekler Ve Çocuklar

Kontrol et

Hamilelikte Genel Sağlık Problemleri

Hamilelikte Genel Sağlık Problemleri   Hamilelikte genel sağlık problemleri, hamile kadının çok fazla rahatsız olmasına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir