Hamilelikte Genel Sağlık Problemleri

Hamilelikte Genel Sağlık Problemleri

 

Hamilelikte genel sağlık problemleri, hamile kadının çok fazla rahatsız olmasına sebep olup, onun günlük rutinini bozmaktadır. Hamilelik problemleri erken ve geç dönem olarak ikiye ayrılır.

 

 1 – ERKEN DÖNEM SAĞLIK PROBLEMLERİ

 

Kadın hamileliğin ilk dönemlerinde, yorgunluk, kabızlık, uyku bozukluğu ve sık sık idrara çıkma gibi problemler ile karşılaşabilir. Bunlar, başta önemsiz olmasına rağmen sonradan ciddi sorunlar doğurabilir. Bu nedenle sağlık personeli tarafından hamilelik süreci takip edilmelidir. Bu problemler şöyledir;

 

a – Bulantı ve Kusma

 

Bulantı ve Kusma hamilelik sürecinin en sık rastlanan problemidir. Hamileliğin ilk haftalarında başlayıp genellikle 6-12 hafta sonra sona ermektedir. Bu süre boyunca günün her saati hissedilir fakat genelde sabah saatlerinde daha yoğun hissedilir.

 

b Yorgunluk

 

Nedeni tam olarak bilinmez ama hamile bir kadında metabolik ihtiyacın artması sonucu görüldüğü düşünülür.

 

c – Sık İdrara Çıkma

 

Gebelikte en can sıkıcı problem olarak bilinir. Hamilelik dolayısı ile büyüyen rahmin mesaneye yaptığı baskı sonucunda oluşan sağlık problemidir. Gebeliğin yaklaşık 12. haftasında azalmaya başlar. Ancak idrar yaparken yanma veya ağrı gibi şikâyetler varsa enfeksiyondan şüphe duyulabilir.

 

2 – GEÇ DÖNEM SAĞLIK PROBLEMLERİ

 

Bu rahatsızlıkların çoğu hamilelikten kaynaklanan fizyolojik değişiklikler sonucu görülür.

 

a – Mide Yanması

 

Midede fazla asit üretilmesinden dolayı ortaya çıkar. Büyüyen rahmin midenin yerini değiştirmesi mide yanmasına sebep olan faktörlerdendir.

 

b – Kabızlık

 

Hamileliğin etkisi ile çok fazla salgılanan progesteron hormonu bağırsak hareketlerini yavaşlatır. Büyüyen rahim bağırsaklara baskı yapar. Yetersiz sıvı alımı ve beslenme bozukluğu gibi durumlar sonucu ortaya çıkar.

 

c – Sırt Ağrısı

 

Büyüyen rahim sırt bölgesindeki omurgalara baskı yapması sonucu ortaya çıkan bir sağlık problemidir.

 

d – Solunum Sıkıntısı

 

Rahmin büyüdükçe akciğerlere ve diyafram kasına baskı yapar. Bu nedenle solunum sıkıntısı ortaya çıkar. Hamileliğin son birkaç haftasında fetüsün (bebek) birkaç santimetre aşağı inmesi ile solunum sıkıntısı ortadan kalkar. Eğer bu problem hamileliğin erken dönemlerinde ortaya çıkıyor ise kalp hastalığından şüphe duyulabilir.

 

e – Kas Ağrıları

 

Hamile bir kadının karnında taşıdığı bebekten dolayı normalde alınan kalsiyum ve fosfordan daha fazlasına ihtiyacı vardır. Yetersiz ve dengesiz beslenen hamile kadınlarda bu gereksinim kalsiyum ve fosfor depolarından karşılanır. Depolarda azalan kalsiyum ve fosforun etkisi ile ağrı ve kramplar ortaya çıkar. Tam olarak bilinmemekle birlikte, bacak kaslarındaki ağrılar ise artan ağırlıktan kaynaklanabilir.

 

hakkında Bebekler Ve Çocuklar

Kontrol et

Anne Olmak Ne Demektir?

İçgüdü Mü Öğrenme Mi?   Annelik içgüdüsü, kadınlığın kaderi olarak ifade edebileceğimiz biyolojik bir güdü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir