Güneş lekeleri için bitkisel çözümler

Güneş lekeleri için bitkisel çözümler

 

Havaların ısınmasıyla birlikte, deniz, kum ve güneş üçlüsü hayatımıza yavaş yavaş girmeye başlıyor. Haliyle tatil planları da yapılıyor. Ancak cildimizi güneş ışınlarına karşı korumamız gerekiyor. Ten rengine göre güneşte ne kadar kalınmalı? Cilt hassasiyetine ne kadar dikkat edilmeli? En önemlisi de, güneşin ciltte bıraktığı lekelere nasıl engel olmalıyız?

 

Hangi cilt tipi olursa olsun, bir süre sonra güneş ışınları ciltte leke oluşumuna neden olmaktadır. Güneş lekesinin yaşla da ilgisi vardır. Genç yaşlarda pek fazla görünmeyen ya da sonradan kaybolan güneş lekeleri, ilerleyen yaşlarda daha belirgin bir hal almaktadır.

 

Güneşte bulunan D vitamini bizim için gerekli olsa da, güneş gözlüğü, şapka ya da cilt tipinize uygun faktörlü güneş kremlerini mutlaka kullanmalısınız. Şayet uzun süre güneşte kalırsanız, cildin pul pul dökülmesi, kaşıntı ve cilt kuruluğu meydana gelecek, hatta daha ileri boyutta cilt kanserine bile sebep olabilmektedir. Bunlarla birlikte, güneş ışınları tuzlu suda daha etkili olduğundan, baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik gibi belirtileriniz varsa, güneş çarpmasına maruz kalmış olabilirsiniz. Böyle bir durumda mutlaka doktora görünmelisiniz.

 

Bu sorunları yaşamamak adına, cildinize uygun faktörlü güneş kreminizi mutlaka kullanmalısınız. Ve güneş altında fazla vakit geçirmemeye dikkat etmelisiniz. Güneş lekelerinden kurtulmak için, kozmetik ürünü kullanmak yerine, evde hazırlayabileceğiniz güneş lekeleri için bitkisel çözümler mevcut. Yapımı son derece kolay olan bu kürler ile güneş lekelerini en aza indirir ya da tamamen kurtulabilirsiniz.

Güneş lekeleri için bitkisel çözümler

Bunlardan ilki; kavun maskesidir.

 

1 kahve fincanı kırmızı şarap

1 adet elma

2 yemek kaşığı toz şeker

1 kavun

 

Yarım kavun ve yarım elmayı rendeleyip içine toz şeker ve şarabı ilave edin. Yaklaşık 10 gün boyunca, kavanozda ağzını açmadan bekletin. Bu süre sonunda karışımı, bez yardımı ile süzün. Kalan sıvı ile her akşam cildinizi

temizleyebilirsiniz.

 

Bir diğer kür ise; doğal kürdür.

Bu kürde yapımı son derece basit olan iki malzeme ile yapılmaktadır.

1 yemek kaşığı pirinç

1 su bardağı süt

Süt ile pirinci pişirin. Karışım ılındıktan sonra bez yardımı ile süzün ve çıkan suyu sabah ve akşam cildinize uygulayın.

 

Ayrıca elma sirkesi ve limon suyu bu cilde birebir uygulayabilirsiniz. Ancak limon, içerisinde asit içerdiğinden, kuru cilt tipine sahip olan kişilerin kullanmamasında fayda vardır. Ayrıca sirke ya da limon uygulayacağınız bölgede, kesik, yara ya da tahriş olmamasına dikkat etmek gerekiyor. Güneş lekeleri için bitkisel çözümler başlığında 2 adet tarif verdik siz de tariflerinizi paylaşmak için konu altına yorum yapabilirsiniz.

hakkında Bebekler Ve Çocuklar

Kontrol et

Hamilelikte Genel Sağlık Problemleri

Hamilelikte Genel Sağlık Problemleri   Hamilelikte genel sağlık problemleri, hamile kadının çok fazla rahatsız olmasına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir