Fıtık nedir? Belirtileri nelerdir?

Günümüzde fıtık rahatsızlığı insanların yaşam kalitesini ciddi oranda etkilemektedir. Fıtık nedir belirtileri nelerdir diye sorulduğunda her on kişiden biri mutlaka bir fıtık problemi yaşadığından fikir beyan etmektedir.

 

Fıtık denildiğinde ilk akla gelen boyun ve bel fıtığıdır. Boynumuzda 7 adet disk bulunmaktadır. Bu disklerin yapısı birçok sebepten bozulduğunda fıtık oluşmaktadır. Boyun fıtığı kişinin başını rahat hareket ettirmesine engel teşkil eder. Özellikle bilgisayar ile yoğun çalışanlar bu rahatsızlığı yaşamaktadırlar.

 

Boyun fıtığında ilk etapta ameliyat önerilmemektedir. Ne zaman ki fizik tedavisi cevap vermez ve boyun ağrısı ile birlikte kol ağrısı çekmeye başlanır, kol ve hareketlerde kısıtlanma olur o zaman ameliyat önerilmektedir. İlk etapta önerilen dinlenme ve ağrı kesicidir. Dinlenme ve ağrı kesiciler ağrıların azalmasında etkilidir.

 

Fıtık nedir? Belirtileri nelerdir?Peki Fıtık nedir Nasıl ortaya çıkar Belirtileri nelerdir?  Bel fıtığı denildiğinde ilk akla gelen bel ve bacak ağrısı ve beldeki hareket kısıtlılığıdır. İnsan vücudunda 5 omurilik belde olup disklerin dış yapısı bozulduğunda yumuşa içyapı dışarı fırlayıp fıtık oluşmaktadır. Dışarı fırlayan yumuşak kısım sinirlere baskı yapmaya başladığında ağrılar başlamaktadır.

 

Fakat her bel ağrısı da fıtık değildir. Uzman bir doktor kontrolü ile tanı konulur. Genellikle orta yaş grubunda görülmektedir. Sandalyede sürekli çalışan ve oturuş şekli bakımından sağlıksız oturan kişilerde ve ağır yük kaldıranlarda daha sık görülür. Ani hareketler ve dengesiz beslenme de bel fıtığını tetiklemektedir. Dengesiz beslenen vücutta direnç azaldığından bağ dokuları da bundan olumsuz anlamda nasibini almaktadır.

 

           Fıtık nedir belirtileri nelerdir diye sorulduğunda kasık fıtığı ve göbek fıtığı sorununu yaşayanlar da ciddi bir oran teşkil ettiğinden bu fıtık türlerinden de bahsetmeden geçemeyeceğim. Kasık fıtığı karın bölgesinde şişlikle kendini belli eder. Sırt üstü uzanıldığında geri çekildiğinden belli olmaz. Ayakta ve ani öksürme durumlarında şişlik tekrar ortaya çıkmaktadır ve ağrıya neden olmaktadır. Kasık fıtığında tek çözüm ameliyattır.

 

Göbek fıtığı doğumdan sonra ortaya çıkmaktadır. Çocuklarda ve büyüklerde görülmektedir. Çocuklarda belli bir yaştan sonra genelde 4 yaşından sonra kendiliğinden geçmektedir. Fakat büyüklerde kendiliğinden geçme gibi bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle tek tedavi yöntemi ameliyattır.

Herhangi bir fıtık rahatsızlığınız var ise %90 oranında fizik tedavi ile geçmektedir. Durumunuz kritik ise 2 fizik tedavi uzmanı 3 beyin cerrahı görmenizi tavsiye ederim. Hangi durumda olursanız olun Allah yapısı olmadığı için sıkıntı olacaktır. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz yorum kısmına yazabilirsiniz. Ayrıca diğer sağlık konularındaki yazılarımızı okumak için baş ağrısı sebepleri yazımızı okuyabilirsiniz

Yaşam kalitesini ciddi olumsuz etkileyen fıtık rahatsızlıklarını kimsenin yaşamaması dileği ile herkese sağlıklı günler.

hakkında Bebekler Ve Çocuklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir