Çocuklarda Virüs Enfeksiyonu Nedir?

Çocuklarda Virüs Enfeksiyonu Nedir?

Çocuklar özellikle de mevsim geçişlerinde sıkça hasta olabilir ve virüs kaparak enfeksiyona bağlı sıkıntılar yaşayabilir. Çocuklarda virüs enfeksiyonu kusma, ishal, iştahsızlık, halsizlik ve hiçbir şey yapmak istememe gibi şikayetlerle kendisini gösterebilir. Öncelikle bu gibi durumlarda kendiniz tedavi etmeye çalışmayın çocuğunuzun hastalığı başka nedenden kaynaklanabilir. Aşağıdaki yazımızda neden kendiniz tedavi etmemeniz gerektiğini ve neler yapabileceğinizi anlatacağız.

 

 Çocukları Enfeksiyondan Korumanın Yolları

 

Çocuklarda Virüs Enfeksiyonu Çocukları hastalıklardan ve enfeksiyondan korumak için başkalarının bardağından çocuğunuza bir şey işitmemeli, terliyken çocuğu rüzgarlı bir yerde tutmamalı ve pis yerlerle temasını önlememişsiniz. Aynı zamanda çocukların virüslerden korunabilmesi için vücut direncinin yüksek olması gerekir. Bu da ancak çocuğun doğru beslenmesi ile sağlanabilir. Çocuğunuza olabildiğince doğal besinler vermeye, sebze ve meyveyi bol bol yedirmeye özen göstermelisiniz. Çocuğun haftada en az bir defa balık tüketmesi onun hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar.

 

 Doğru Beslenmenin Önemi

 

           Çocuklarda virüs enfeksiyonu çocuğu en savunmasız anda yakalayan virüsün tepkimeye geçerek çocuğu hasta etmesini sağlar. Bu da halsizlik, iştahsızlık, ishal ve yüksek ateş gibi belirtiler ile ortaya çıkar. Bu virüsten çocuklarınızı korumanız için çocuğunuzun sağlıklı ve dengeli beslenmesine yardımcı olmalı ve olabildiğince onu organik besinlerle beslemelisiniz. Çocuğunuzun hastalıklara karşı daha dirençli ve güçlü olmasını sağlamak için hijyene dikkat etmeli, sıcak ve soğuk ortamlardan çocuğunuzu olabildiğince korumalısınız. Bazen içtiğimiz suda bile virüs olabilir bu da değişik virüs enfeksiyonlarına neden olabilir. Bu durumdan çocuğunuzu korumak için çocuğunuza artıma suyu ya da kaynatılıp soğutulmuş şu verebilirsiniz. Böylelikle çocuğunuzu hastalıklardan koruyabilirsiniz.

 

Eğer çocuğunuz virüs enfeksiyon kaptıysa ne olur?

 

Çocuğunuz virüs enfeksiyon kaptığını düşünüyorsanız kendiniz tedavi etmeye çalışmayın. Doktora götürmeden ilaç vermeyin mümkün ise ilaç kullanmadan geçirtmeye çalışın. Her ilacın içinde kimyasal var ve bu kimyasallar insan sağlığına zararlı olan yan maddeler içermekte. Çocuğunuzu ise bu zararlı maddelere karşı savunmasız bırakmayın ve ilaç kullanımını en aza indirin. Eğer Doktorunuz ilaç tedavisi verdi ise harfiyen yerine getirerek doktorun verdiği dozlardan fazla kesinlikle kullanmayın. Doktorunuzun vermediği bir ilacı kesinlikle çocuğunuza vermeyin özellikle antibiyotik ilaçları kesinlikle çocuğunuza vermeyin. Daha genç yaşta çocuğunuzun antibiyotiğe savunmasız olmasını ve ileri yaşlarda antibiyotiğe vücudun direnç göstereceğini unutmayın. Antibiyotikten önce yapılacak bir çok tedavi çeşidi olsa da en iyi tedavi virüs enfeksiyonlara karşı çocuğunuzu korumanız dır. Daha sonra antibiyotiğin zararlı hakkında uzun bir makale hazırlayıp siteye yer vereceğiz mutlaka bizi takip etmeyi unutmayın. Ayrıca daha fazla bilgi edinmek için bebeklerde görülen rotavirüs ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

hakkında Bebekler Ve Çocuklar

Kontrol et

Çocuklara Yemek Alışkanlıkları Eğitimi

Çocuklara Yemek Alışkanlıkları Eğitimi   Çocuk Eğitiminde Ebeveynlerin Tutumu   İnsanlar yaşamı boyunca sürekli gelişim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir