Çocuklarda Uyuma Sorunu

Çocuklarda Uyuma Sorunu

 

Sağlıklı bir uyku küçük çocukların biyolojik ve psikolojik gelişimlerinde büyük rol oynamaktadır. Çocuklarda uyuma problemi olduğunda konsantrasyon eksikliği, öğrenme bozuklukları gibi sağlık problemleri görülmektedir. Her çocuğun bünyesi farklı olduğu için çocukların uyku ihtiyacı da değişiklik gösterecektir. Uyku, okul öncesi çocuklarda daha ön plana çıkmaktadır. 3 ile 5 yaş arası çocukların genel uyku ihtiyacı 13-14 saat iken 6-8 yaş arası çocukların genel uyku ihtiyacı 10-12 saate düşmektedir.

 

Uykuyu Olumsuz Etkileyen Nedenler

 

Çocuk uyuduktan uzun bir süre sonra REM periyoduna geçmekte ve bu periyotta kötü rüyalar görebilmektedir. Çocukların hayal gücü çok geniştir. Bu rüyalar çocukların bilinçaltının aynasıdır. Çocuklar tekrar kötü rüya görme endişesi ile korkabilirler. Çocuklarda uyuma sorunu olarak bu problem var ve bu durum haftada birkaç kez tekrarlanıyor ise uzmana başvurmak gerekmektedir. Çocukların yaşadığı psikolojik durumlar da uyku kalitesini etkilemektedir. Kaygı, korkular, stres, depresyon, ailede yaşanan evlilik çatışmaları çocuğu olumsuz etkilemektedir. Bunlar dışında geçirilen ateşli hastalıklar, yanlış veya yetersiz beslenme, down sendromu, gibi durumlar da çocuklarda uyuma sorunu nedeni olmaktadır.

 

Uyku Problemi İçin Çözümler

 

Teknolojik aletler çocuklarda uyuma problemi yaratabilmektedir. Bu eşyaların yatak odasında bulunmasına izin verilmemelidir. Aletlerin etrafa yaymış olduğu beyaz ışık hem gözü yormakta hemde uykunun kaçmasına neden olmaktadır. Ayrıca perdelerin kapalı olması çocuğun sabah erkenden kalkmasını önleyebilir ve hafif bir düzeyde müzik açıldığı takdirde çocuk kendini derin bir uykuya bırakabilmektedir.

hakkında Bebekler Ve Çocuklar

Kontrol et

Çocuklar İçin Eğlenceli Yemek Tarifleri

Çocuklar İçin Eğlenceli Yemek Tarifleri   Çocuklar yüksek enerjileriyle koştururken çoğu zaman yemek yemek onlara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir