Çocuklara Yemek Alışkanlıkları Eğitimi

Çocuklara Yemek Alışkanlıkları Eğitimi

 

Çocuk Eğitiminde Ebeveynlerin Tutumu

 

İnsanlar yaşamı boyunca sürekli gelişim gösteren canlılardır. Bu gelişimlerini doğru eğitim ile tamamlayabilirlerse daha faydalı bireyler olurlar. Burada önemli olan çocukluk çağında edinilen davranışların doğruluğudur. Ne kadar doğru bir şekilde büyüyebilirse çocuklar gelecekte de o kadar başarılı bireyler olabilirler. Çocuklara hangi konuda eğitim verilecekse, eğitimi verecek kişinin tutum ve davranışları çok önemlidir. Çocukların henüz bilgisinin olmadığı ve ilk kez karşılaştıkları bir davranışı aşılamaya kalkarken sabırlı olmak çok önemlidir. Ebeveynlerin bilinçli olması çocukların gelişimi açısından önemlidir. Bu nedenle eğitim önce ailede başlar.

 

 Çocuklarda Doğru Beslenmenin Sağlanması

 

Beslenme bilimi her geçen gün gelişen bir bilim dalı olmaktadır. Daha sağlıklı bir yaşam ile daha kaliteli geçirilen bir ömür demektir. Ebeveynler beslenme alışkanlıklarını sağlamak isterken yanlışlar da yapabilmektedirler. Çocuklarına yemek yemeyi oyun haline getirmek çocuğun yemek yemeyi açlık tokluk kavramı yerine oyun kavramı ile ilişkilendirmesine neden olmaktadır. Çocuklar büyürken ebeveynlerini örnek alırlar. Bu nedenle çocuk anneden babadan ne görürse onu doğru bilir ona göre kendini geliştirir. Çocuğunun yapmasını istemediği bir şeyi ebeveyn de yapmamalıdır.

 

Çocukların yemek yemeleri için önüne ödüller konulmamalıdır. Çünkü bu şekilde çocuk yemek yemenin amacını ihtiyaç olarak değil de ödüle giden bir yol olarak biçimlendirir. Çocuğun yemek yemesi demek sadece karnının doyması anlamına gelmemelidir. Yemek yeme aşamasında çocuk birçok şeyi öğrenir ve alışkanlık edinir. Masa düzeni bu nedenle çok önemlidir. Kaşıkla peşinden koşulan bir çocuk yemeğin masada değil de ayakta yenildiğini anlar. Her çocuğun bir birey olduğu unutulmamalıdır. Onların da bir damak zevki vardır. Bir yemeği yemedi diye sevmediğini düşünüp bir daha vermemek ona o yemeği yedirmek daha da zorlaşacaktır. Bunun yerine damak zevkine uygun hale getirmek daha faydalı olacaktır.

hakkında Bebekler Ve Çocuklar

Kontrol et

Çocuklar İçin Eğlenceli Yemek Tarifleri

Çocuklar İçin Eğlenceli Yemek Tarifleri   Çocuklar yüksek enerjileriyle koştururken çoğu zaman yemek yemek onlara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir