Çocuğa şiddetin çocuk üzerinde bıraktığı etki

Çocuğa şiddetin çocuk üzerinde bıraktığı etki

 

Eski çağlardan beri süre gelen bir davranış bozukluğudur şiddet. Özellikle çocuklara ve kadınlara yapıldığını düşünürsek adı tam da bu olur. Şiddet özellikle çocuklara uygulandığında hiç beklenmedik sonuçlar doğurabilir. Çocuğa şiddetin çocuk üzerinde bıraktığı etki onun ilerde yetişkin bir birey olduğunda ortaya çıkabilir. Çocuğa şiddetin çocuk üzerinde bıraktığı etkinin en önemlisi de budur.

 

Çocuklar biz yetişkinlerin adeta birer aynasıdır. Biz etrafımıza sevgi dağıtmalıyız ki çocuklarda ilerde etraflarına sevgi dağıtabilsinler. Çocuk eğer şiddet görmüşse ve bu defalarca tekrarlanmışsa artık şiddet çocuk için normal bir olay hatta ve hatta hayatın bir parçası rutini gibi olacaktır. Bu son kaçınılmazdır.

 

İnsanların bazı şeyleri şiddetle çözebileceğine olan inancı maalesef toplumumuzda şiddete olan eğilimi tetiklemekte ve bir çözüm aracı olarak görülmektedir. Çocuklarımız şiddeti normal bir olay ve çözüm aracı olarak gördüklerinden kendilerini bu olaya öyle kaptıracaklardır ki bir süre sonra onlar için şiddet vazgeçilmez bir çözüm aracı olacaktır.

 

           Çocuğa şiddetin çocuk üzerinde bıraktığı etki sadece çocuk da değil tüm toplum üzerinde görülür. Çocuğa şiddetin sonucunda toplum yozlaşır, ruhsuz bir hale bürünür ve cahilleşir. Öyleyse şiddete dur demeye önce kendimizden sonra çevremizden başlayarak önlem alalım. Şiddeti özellikle daha körpecik ruhlara sahip olan çocuklarımızdan uzak tutalım. Şiddet eşittir yozlaşmış toplum demektir.

 

Çocuklarda uygulanan şiddet dönüşü olmayan sonuçlar doğurarak onların ruhsal derinliklerinde asla sarılamayacak yaralar açabilir. Özellikle ebeveynler olarak çocuklarımıza şiddet den çok sevgi kavgadan çok barış huzursuzluktan çok mutluluğun güzelliklerini göstermeliyiz. Bunu da sadece konuşarak ona anlatarak değil hayatımıza empoze ederek anlatmalıyız.

 

Bilinçli bir toplum için yediden yetmişe herkes şiddetin kötülüğünü önce kabul etmeli sonra da hayatını buna göre şekillendirmelidir. Unutmayın ki bir çocuğa uygulanan şiddet bütün topluma uygulanmış demektir. Kötülük ekerseniz daha büyük kötülük biçersiniz. Zira ekilen tohum daha gür bitecektir. Evet, sonuç olarak şiddet olmadan yaşayabilir hayatımızı idame ettirebilir ve sorunlarımızı çözebiliriz. O zaman hep birlikte şiddetsiz barış ve sevgi dolu bir şehre ülkeye ve dünyaya ulaşmak dileğiyle. Çocuk ve bebekler ile ilgili yazılarımızı tavsiye ederiz.

hakkında Bebekler Ve Çocuklar

Kontrol et

Çocuklar İçin Eğlenceli Yemek Tarifleri

Çocuklar İçin Eğlenceli Yemek Tarifleri   Çocuklar yüksek enerjileriyle koştururken çoğu zaman yemek yemek onlara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir