Baş ağrısı sebepleri nelerdir?

Baş ağrısı sebepleri nelerdir?

 

Baş ağrısı en sık rastlanan hastalık türüdür. Basitçe ifade edilen fakat altında yatan sebep ancak bir profesyonel hekim muayenesiyle anlaşılan gizli bir tehdittir. Yapılan araştırmalara göre kadınların %90’ı erkeklerin %80’i her yıl yılın 50 günü baş ağrısı çekmektedir. Bu sebeple zamanla ciddiye alınan araştırılan ve önemsenen bir rahatsızlık haline gelmiştir.

 

Öyle ki bir sabah uyandığımızda ağrıyı başımızda ensemizde hatta yüz hatlarımızda özellikle göz ve alın çevremizde hissederiz. Ağrı semptomları en çok hassas noktalarımızı tetikleyerek vücuda rahatsızlık hissi verir. Baş ağrısı çeken kişi bir ağrı kesiciyle ağrıyı yok etme yöntemine başvurur. Fakat bu geçici bir yöntem olma riski taşır. Cümleyi daha da açacak olursak baş ağrısı olarak ortaya çıkan esasında vücutta başka bir hastalığın gizlenme şeklidir.

Tıpta Baş ağrısı

Baş ağrısı sebepleri basitçe anlatılan halk arasında sık sık şikâyet sebebi olan fakat tıp dilinde 2’ye ayrılan bir olgudur. Bunlar primer baş ağrısı yani altında herhangi bir sebep yatmayan ağrı ve sekonder baş ağrısı yani altında pek çok hastalık barındıran bir çeşit başka hastalıkların habercisi küçük ağrılardır. Bu hastalıklar beyin damarlarının uğradığı basınç etkisiyle ortaya çıkabilir.

 

baş ağrısı sebebleriYahut stres, kaygı bozukluğu, uykusuzluk, halsizlik, anksiyete gibi nedenleri de olabilir.Baş ağrısının en ıstıraplı türevlerinden biri de migren ağrısıdır.Sık sık ağrılar başın her noktasına kesik kesik dalgalanmalarla yayılır ve dayanılmaz bir hal alır.Migrenin nedeni ise hormonel olabilir.Bu nedenle kadınlarda erkeklere göre 3kat fazla rastlanan bir hastalıktır.Bu sıkıntıdan kurtulmanın yolu bir uzman muayenesidir.

 

Baş ağrısı sebepleri binlerce sıralanabilir. En önemlilerine bakalım. Alkol uzun süreli bir baş ağrısı nedenidir. Öte yandan depresyon, karamsarlık ya da her zaman içilen kahvenin o gün içilmemesinden bile baş ağrısı ortaya çıkabilir. Öyle tuhaftır ki baş ağrısının bir nedeni de burnunuz olabilir. Evet burun. Burun kemiğindeki eğrilik, burun eti şişmesi, ya da alerjiye bağlı burun semptomları beyindeki damarları etkileyeceğinden baş ve alın çemberimizde sıkılma hissi uyandırarak sık sık kendini gösterir.

 

Uykusuzlukta bir baş ağrısı sebebidir. Yüksek tansiyona bağlı baş ağrıları ciddiye alınmalıdır. Yani sabah başlayıp günün ilerleyen saatlerinde beynimizi zonklatan bu ağrı uykusuzluktan olabildiği gibi beyin tümörünün habercisi de olabilecek kadar sinsidir. Dikkate alınmalıdır. Anne sağlığı ile ilgili konularda sağlık yazılarımıza bakmayı unutmayın

hakkında Bebekler Ve Çocuklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir