Anneler İçin Tavuklu Mantar Sote Tarifi

Tavuklu Mantar Sote

Tavuklu Mantar Sote, Ana yemek kapsamında değerlendirilen enfes lezzetler arasında yer alan bir besin kaynağıdır. Tek başına doyurucu özelliğe sahip olan bu besin maddesi vitamin ve mineral bakımından önem arz eder. Söz konusu bu yemek tarifi için kültür mantarı tercihi edilmesinde fayda var. Bununla birlikte tavuk seçimine yönelik de dikkat etmek gerekir. Sağlıklı bir şekilde imalat edilen tavuk ve mantar seçimi leziz bir sote yapımına kaynaklık edecektir. Tavuklu mantar sote yemek tarifi için baharat ve ilave sebze tercihi eşsiz bir lezzet ortaya çıkaracaktır. Öte yandan pişirme aşamasında güveç kullanımı yapıldığında damaklarda iz bırakan eşsiz bir tat ortaya çıkacaktır. Bunun için gerekli olan tek şey yemek yapımı aşamasında sevginizi de katmaktır. Keyifle yapılan bu yemek türü sadece ekmek eşliğinde doyurucu bir ana yemek olarak karşınıza çıkacaktır.

Tavuklu mantar sote tüketimi sayesinde tokluk hissi meydana gelerek aşırı kilo alımı engellenir. Bunun yanı sıra diyet programına dikkat eden kişiler için vazgeçilmez bir yemek türü olarak değerlendirilebilir. Beyaz et ve doğadan gelen bir ürün olan mantarın birleşiminden elde edilen bu yemek türü her yaştan insanın damak zevkine uyum sağlar. Tecrübe gerektirmeden herkesin evde kolaylıkla yapabileceği bu yemek tarifi mutfaklarda hoş bir koku hissedilmesine yol açacaktır. Bu hususta devreye giren kısık ateşte pişirilme durumu püf nokta kapsamında önemli bir yere sahiptir.

Tavuklu Mantar Sote İçin Gerekli Malzemeler

-1 kilo tavuk göğsü
-2 kilo mantar
-3 adet kuru soğan
– Yarım limon
-1 çay kaşığı kırmızı toz biber
-1 çay kaşığı tuz
– 1 yemek kaşığı tuzsuz tereyağı

Tavuklu Mantar Sote Yapılışı

Sebze ile etin buluşmasıyla elde edilen enfes lezzete sahip hafif nitelikli yemek tarifleri içerisinde ön planda tutulan tavuklu mantar sote fırında veya güveçte muhteşem lezzete dönüşmektedir. Bu yemek tarifinin ilk aşaması mantarları ayıklayıp kuş başı haline getirip su limonlu su içerisinde bekletmekle başlar. Limon kullanımındaki amaç mantarların kararmasını önlemektir. Daha sonra tavuk göğsü istenilen boyutlarda doğranıp kuru soğanların da ince kıyım haline getirilmesiyle birlikte tereyağı eşliğinde uygun bir tavada kavrulur. Pişirilme aşamasının sonuna doğru mantarlar limonlu su içerisinden süzülüp ilave edilir. Ortalama on dakika kavurma işlemi gerçekleştirildikten sonra kırmızı toz biber ve tuz ilave edilerek ocağın altı kapatılır. Son olarak da hazır hale getirilen tavuklu mantar sote servis tabağına alınarak sıcak bir şekilde sunum yapılır.

hakkında Bebekler Ve Çocuklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir