Anne Sütü Yerine Mama Verilir Mi?

Anne Sütü Yerine Mama Verilir Mi?

Anne Sütü Yerine Mama Verilir Mi?

 

Anne sütü, doğumdan sonraki ilk 6 ay boyunca bebeğin: vitamin, mineral, protein, yağ ve demir ihtiyacını, tek başına karşılayabilmektedir. Anne sütünün önemi uzmanlar tarafından sıklıkla belirtilmesine rağmen ülkemizde; anne sütünden başka besinlere hazır olmayan bebekleri mama ile beslemek sık görülmektedir. Tabi ki bebekler her zaman anne sütü ile beslenemez ama bebeklerde mama ile besin takviyesi, doğumdan 6 ay sonra anne sütü ile birlikte yapılmalıdır. Bebekler mama ile beslenmeye başlamış olsa da; en az 1 yaşına kadar anne sütü ile beslenmesinin gerekli olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor. Ayrıca anne sütünün içerisindeki koruyucu maddeler, bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olarak; bebeğin hastalıklara karşı korunmasını ve bebeğin, enfeksiyon gibi durumlara karşı dayanıklılığının artmasını sağlar. Bu durum anne sütünün önemi hakkında bizleri daha bilinçli kılmaktadır.

 

Anne sütü hakkındaki bir bilimsel araştırmada yaklaşık 20 bin bebek doğumundan sonra takibe alınmış ve anne sütü ile beslenen çocuklarda, mama ağırlıklı olarak beslenen çocuklara kıyasla daha yüksek zeka seviyesine sahip oldukları gözlemlenmiştir. Bu durum bebeklerin beslenmesinde her zaman anne sütü tercih edilmesi gerektiğinin bir kanıtı olmaktadır.

 

Bebekleri anne sütü ile beslemenin anneye olan faydası ise azımsanacak gibi değil. Emziren annelerin meme kanserine yakalanma riskinin, emzirdiği süre oranında azaldığını belirten araştırmalar bulunmakta. Ayrıca emzirmenin anne olan bireyin psikolojisinde de olumlu etkiler yarattığı bilinmektedir. Bunun sebebi ise; emzirme süresince salgılanan oksitosin hormonunun rahatlatıcı etkiye sahip olması.

Bebeğin en iyi sekilde gelişebilmesi için anne sütüne ihtiyacı vardır. Anne sütü bebeğinizi mamaya göre 10 kat daha çok besler ve gelişiminde etkili olur. Anne sütü beyin gelişiminde de etkili olur. Bütün uzman görüşleri bu yöndedir. Bazı uzmanlar kesinlikle anne sütünden başka besleyici besin kullanılmasını tavsiye etmiyor.

Bebeklerin doğumdan sonra gelişimleri için mutlaka yukarıda belirttğimiz gibi ilk 6 ay anna sütüne ihtiyaçları vardır. Doktor ve uzmanların en çok önerdiği konu Anne Sütüdür. Anne sütü bebeğinizin ileride yaşayacağı sağlık sorunlarına da çözümdür. Anne Sütü kadar etkili bir besinde yoktur. Diş çürüklerine kadar anne sütünün etkisi vardır. mutlaka mama yerine anne sütü kullanılmalıdır.

Çalışan Anneler için “Anne Sütü Yerine Mama Verilir Mi?” sorusunun karşılığı ise yine anne sütü olur. Eğer çalıştığınız yere gitmeden önce sütü sağıp bıkarsanız bebekleriniz daha sağlıklı olacaktır. Bebek mağazalarından süt sağım makineleri Temin edebilirsiniz. Unutmayalım ki anne sütü kadar besleyici herhangi bir mama yoktur.

hakkında Bebekler Ve Çocuklar

Kontrol et

Tüp Bebek Nasıl Yapılır

Tüp Bebek Nasıl Yapılır

IVF yani tüp bebek yöntemi, çocuk sahibi olamayan çiftler için uygun uzun süreli destekli bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir