Anne Olmak Ne Demektir?

İçgüdü Mü Öğrenme Mi?

 

Annelik içgüdüsü, kadınlığın kaderi olarak ifade edebileceğimiz biyolojik bir güdü müdür yoksa sosyal öğrenme yoluyla edinilmiş bir hissetme ve davranma hali midir.Anne Olmak Ne Demektir? Annelik konusu uzmanlar tarafından uzun yıllardır araştırılıyor ve henüz konuya dair kesin bir bilgi yok.

 

Anne Olmak Ne Demektir? Nasıl Anne Oluruz?

 

Toplumun yaygın görüşü bir bayanın gebe olduğunu öğrendiği andan itibaren anne sayılacağı yönünde olsa da bu görüşü çürüten pek çok farklı fikir de var. Bazı kadınlar anne gibi hissetmek için çocuğun yüzünü görmeye ve çocukla zaman geçirmeye ihtiyaç duyduğunu, gebelik süreci içinde değil bebekle zaman geçirmeye başladıktan sonra anne olduğunu söylüyor. Evlat edinme yoluyla anne olmuş kadınlar, biyolojik bağlara ve gebelik sürecine bağlanan ‘annelik içgüdüsü’ kavramına karşı antitez niteliği taşıyor. Pek çok kadın doğurmadığı bir çocuk için iyi bir anne olup, doğurmuş kadınların çocukları için gösterdiği öz verinin kat kat fazlasını gösterebiliyor. Bunun yanında hastaneye bırakılmış bebekler, çocuk esirgeme kurumunda büyüyen çocuklar da var. Gazetelerde bebeğini boğup öldüren anne, konulu pek çok habere rastlayabiliyoruz. Anne çocuk olma hali bazen gebelik ve doğum yoluyla sağlanabilirken, bazı durumlarda bu yeterli olmayabiliyor.

 

Anne Olmak Ne Demektir?
Anne Olmak Ne Demektir?

Annelik Bir Sosyal Statüdür

 

Sosyologların yaptığı araştırmalar anneliğin bir içgüdü olup olmadığının belirsizliğine karşı bir sosyal statü olduğunu kanıtlar nitelikte.

 

Sosyologlar, özellikle kadının bir birey olarak var olamadığı, cinsiyet rollerinin ve cinsiyet hiyerarşisinin gözle görünür oranlarda yüksek olduğu toplumlarda, kadının değerli ya da önemli hissedebilmek için evlilik, anne olmak gibi şeylere ihtiyaç duyduğunu, kendini anne olmak veya birisinin eşi olmak üzerinden var ettiğini bu yüzden de anneliği kıymetli kılmak için ‘annelik içgüdüsü’ gibi biyolojik temelli kavramlara fazlaca itibar ettiğini söylerken, erkeklerin de toplumsal cinsiyet hiyerarşisindeki üstün konumlarını koruyabilmek için biyolojik temelli annelik içgüdüsü kavramını, dolaylı ya da dolaysız yoldan desteklediğini bildiriyor. Anneliğin bilimsel olarak bir çok uzman halen araştırmakta. Yine de unutulmamalıdır ki Annelik çok kutsaldır. Annelik toplumda çok üstün görülen nadir kavramlardan biridir.

hakkında Bebekler Ve Çocuklar

Kontrol et

Hamilelikte Genel Sağlık Problemleri

Hamilelikte Genel Sağlık Problemleri   Hamilelikte genel sağlık problemleri, hamile kadının çok fazla rahatsız olmasına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir